تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی «دروجان» - مصاحبه با سید نظام حیاتی دهیار دور
پایگاه اطلاع رسانی «دروجان»
«دروجان» پنجره ای رو به تات زبانان شاهرود خلخال
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
نظرسنجی
نظر شما نسبت به عملکرد سایت دروج آن چیست؟

ویدئوها
نویسندگان

با سلام و وقت بخیر

به گزارش دروج آن : موقعیتی بوجود امد تا با دهیار روستا که مدیریت روستا با ایشان است گپی بزنم و درباره مسایل و مشکلات روستا با ایشان سخن بگویم و ایشان علیرغم مشکلات کاری زیاد، به پاره ای از سوالات جواب دادند.


1- لطفا خودتان را معرفی بفرمائید.

بسمه تعالی

با سلام و صلوات بر محمد و ال محمد و با درود بر رهبر فرزانه انقلاب و ملت شهید پرور

اینجانب سید نظام حیاتی متولد 1342 روستای درو و دارای مدرک تحصیلی کارشناسی  آموزشی و دهیار پاره وقت روستا (دلیل پاره وقت بودن دهیاری درو هم جمعیت کمتر از 500 نفر آن میباشد که به روستاهای با جمعیت 1500 نفر دهیار تمام وقت تعلق میگیرد)، 12 سال است که به عنوان دهیار درو فعالیت میکنم و طبق قانون ماهانه 45 ساعت به عنوان کار قانونی باید انجام دهم.

2 – شرح مختصری از حیطه اختیارات و وظایف دهیاری را بیان کنید ؟

حفظ توسعه پایدار روستایی بر اساس قانون شوراها که شامل بهبود وضع زیست محیطی، تهیه طرحها و پیشنهادهای اصلاحی و عملی در زمینه اجتماعی– اقتصادی –عمرانی- بهداشتی –فرهنگی آموزشی و امور رفاهی، تشویق و ترغیب روستاییان در جهت سیاستهای دولت، همکاری با ثبت احوال در زمینه موالید و متوفیات، اجرای مصوبات شورا، مراقبت و حفظ و نگهداری اموال دهیاری، همکاری با سازمانها و نهادهای دولتی، تهیه تعرفه و عوارض با همکاری شورا، برآورد و تنظیم و ارایه بودجه سالانه دهیاری و متمم و اصلاح آن به شورا جهت تصویب، مراقبت بر بهداشت روستا و تشریک مساعی با وزارت بهداشت ، جلوگیری از تکدی گری، انجام معاملات دهیاری، ایجاد و سازماندهی غسالخانه و گورستان، تدابیر برای جلوگیری از سیل، همکاری در جلوگیری از بیماری های انسانی و حیوانی، صدور پروانه برای ساختمانهای جدید  همکاری جهت صدور پروانه های کسب ، معرفی خانواده های بی سرپرست و بی بضاعت به نهاد های حمایتی .همکاری در نگهداری راه های واقع در حریم روستا از طریق خودیاری اهالی ، صندوق قرض الحسنه، گزارش پیشرفت یا عدم پیشرفت طرح ها به شورا و بخشداری، اجرای طرح هادی توسط بنیاد مسکن با همکاری دهیاری، نامگذاری کوچه ها بعد از اتمام طرح هادی و...

3 –  تا حال خدمات زیادی برای روستا انجام داده اید که بعضی از انها را همگان میدانند و میبینند اما از بعضی از خدمات شما مردم اگاهی کمتر دارند لطفا از انها کمی برای مردم توضیح بدهید.

با توجه به شرح و وظایف فوق الذکر که بعضی از موارد قابل رویت و بیشتر خدمات ارائه شده با توجه به وظایف ارایه شده بصورت عینی قابل مشاهده نمی باشد مانند ارائه خدمات که به عنوان رابط بین سازمانها و نهاد های دولتی و اهالی می باشد.

4- چه اولویت هایی برای عمران وابادی روستا وجود دارد؟

طرح های فازهای 2 و 3 و ساخت سازهای قدیمی و بازگشایی معابر و کانال کشی کامل معابر باقیمانده ، آب آشامیدنی، طرح های گردشگری و خیلی از طرح های دیگر اشتغالزا که نیاز به همت اهالی دارد.

5- شما به عنوان دهیار با چه مسایل  مشکلاتی روبرو هستید؟

به  علت کمبود جمعیت اعتبارات تخصیصی بسیار ناچیز و توقع و انتظارات مردم در سطح بالایی می باشد . به علت نداشتن ماشین آلات جهت برفروبی و تسطیح کوچه ها و مهاجرت جوانان و بیکاری و عدم اشتغال طی سال که همچنان ادامه دارد اکثر اهالی ما را نیروی انسانی بالای 60 سال تشکیل می دهد .

6 – چه پیشنهاد و راهکارهایی برای رفع مشکلات ارائه می کنید؟

تشکیل کمیته مردمی

 از صاحبان فن و دوستداران روستا عاجزانه خواهانم که نسبت به اشتغالزایی روستا همکاری لازم را داشته باشند تا اینکه جوانان در روستای خود مشغول به کار شوند . و حل مشکلات نیاز به پیشنهادات سازنده و انتقادات بجا و بموقع و همکاری مساعدت اهالی در زمینه های مختلف اجتماعی  _ فرهنگی و آموزشی بهداشتی و عمرانی و...خواستارم .

7– راستی روستای درو در سطح شهرستان خلخال از نخستین روستاهایی بود که نهاد دهیاری در آن تاسیس و آغاز فعالت نمود اما چرابعد از گذشت بیش از یک دهه تا کنون دارای ساختمان دهیاری نمی باشد !

در طی دهه اول بعلت پاره وقت بودن دهیاری و صرفه جویی در پول آب و برق، گاز و تلفن و اجاره روستاهای بالای جمعیت 1000 هزار نفر در اولویت بوده و آمار روستای ما به حد نصاب نرسیده است .

8 – خبرهایی بود که چند سال پیش شما در پی اباد سازی چت سر به عنوان تپه گردشگری بودید و  برای آن خیلی هم زحمت کشیدید آن زحمات به کجا رسید؟ 

با توجه به مالکیت شخصی مکان مورد اشاره که چندین بار رایزنی شد ، مالکین از واگذاری آن اجتناب کردند که در صورت موافقت مالکین و دادن هبه نامه دهیاری آمادگی لازم را دارد.

9- گویا چند سال پیش شما و بعضی از درویها برای حمام درو اقداماتی کردید مشکل چه بود و چرا ان زمان انجام نشد؟ 

در مورد حمام قدیمی تمام مراحل قانونی صورت پذیرفته تنها نیاز به موافقت مالکین حمام که بعضی بزرگواران اقدام و تعدای سهام خود را واگذار نمی نمایند مضافا مبلغ سی (30) میلیون تومان توسط میراث فرهنگی در سال 1386 اختصاص داده شده بود که به علت عدم همکاری مالکان عودت داده شد .

10- آقای دهیار اعتبارات و هزینه دهیاری از کجا و چگونه تأمین می شود؟

اعتبارات به صورت سرانه در طی سال مالی که از اول فروردین ماه تا آخر اسفند ماه از طریق کمک های دولتی و خودیاری بخش خصوصی در قالب بودجه سالانه کل کشور می باشد . که هرگونه برداشت از وجوه و اعتبارات در قالب مصوب شورا ی روستا یا بخش انجام می شود که توسط ذی حساب دهیار با توجه به قوانین مالی مصوب صورت می پذیرد .

11 – میزان همکاری اهالی با دهیاری در این مدت چگونه بوده است؟

از کلیه اهالی روستای درو تقدیر و تشکر میگردد چون بدون همکاری هیچ کاری میسر نمی گردد.

12– برای بهتر شدن ارتباط اهالی با دهیاری جهت افزایش کارایی چه پیشنهاداتی دارید؟

پیشنهادات و انتقادات سازنده در زمینه های مختلف ، خود را جدا از دهیاری ندانند . در این مدیریت روستایی همه احساس مسئولیت نمایند . دهیاری  خود را از اهالی روستا می داند و هرگز جدا از آنها نبوده و نخواهد بود.

13– کارهای در دست اقدام یا برنامه های آتی شما چیست؟

ادامه طرح هادی، پیگیری مسیری که توسط اداره گاز تخریب شده مجددا بازسازی شود ؛ رایزنی و مشاوره جهت اشتغالزایی در روستا توسط اهل فن ، مسیر جاده مسجد پایین محله سنگ فرش و کانال کشی کوچه های اطراف مسجد.

 14-  شما به عنوان یک هم محلی و ساکن روستای درو سایت درو (دروج آن) را چگونه ارزیابی می کنید و برای بهتر شدنش چه پیشنهادی دارید؟ 

از راه اندازی سایت «دروج آن» بسیار خوشحالم که یک فرهنگ مثبت روستایی را نمایان می سازد . از همه دست اندرکاران این سایت تقدیر و تشکر می کنم و انتظار داریم که راهکارهای مختلف در زمینه اشتغالزایی و با توجه به شرایط فعلی پیشنهادات سازنده کلیه همشهریان از طریق این سایت به دهیاری انتقال یابد.

15– در آخر اگر حرفی مانده است، بفرمایید چون الان سایت درو ببندگان زیادی دارد مثلا همین امروز تا این ساعت نزدیک  2000 از ان بازدید کرده اند و طبیعتا حرف شما به گوش مسولین و مردم خواهد رسید؟

در دو فصل از سال بعلت مهاجرت از شهرها به روستا به علت کمبود اعتبار دهیاری قادر به ارائه خدماتی بهتر نیست: یکی ایام تعطیلات عید و خرداد و همچنین تابستان. از طرفی بعلت کوهستانی بودن روستا و بارش برف هیچگونه وسیله ای برای برف روبی در روستا وجود ندارد. حمل زباله نیاز به وسیله مناسب دارد. در زمینه اشتغالزایی در روستا از همه جوانان و صاحبنظران تقاضای مساعدت و مشاوره نیاز مبرم می باشد از کار آفرینان به خوبی استقبال می گردد. آبهای جاری چشمه ها و دره های روستا نیاز به بند خاکی دارند. فضای ورزش روستا نیاز مساعدت از مسئولین محترم را داشته و تاکنون با توجه به پیگیری های مختلف چندان ترتیب اثر داده نشده است. انتظارات مردم بیشتر از وظایف یک دهیاری میباشد.

یکی از مضلات بزرگ روستای درو به علت پراکنده بودن و نداشتن فضای فیزیکی مناسب الویت بندی برای ارایه خدمات بسیار مشکل است. از شکل هندسی خاصی برخوردار نیست. در پایان از همه دلسوزان و علاقه مندان به روستا که به هر طریقی در پیشرفت روستا می توانند نقش آفرینی کنند صمیمانه تقدیر و تشکر می گردد و از همه اهالی در پیشرفت روستایی آباد دعوت بعمل می آید و طلب بخشش در قصور وظایف از خداوند متعال خواهان و خواستارم . پیروز و موفق باشید .


لینک های مرتبط :


نوع مطلب : شورای اسلامی و دهیاری، 
برچسب ها : وظایف دهیار، دهیاری نمونه، مصاحبه با دهیار درو سید نظام حیاتی، روستای درو،
          
دوشنبه 8 اردیبهشت 1393
جمعه 12 اردیبهشت 1393 11:56
ممنون از زحمات اقای حیاتی
جمعه 12 اردیبهشت 1393 09:32
با سلام آقای حیاتی در آموزش و پرورش هم طرح های نو و خلاقی داشت موفق باشید
چهارشنبه 10 اردیبهشت 1393 22:42
با سلام
استاد گرامی معلم عزیز و زحمتکشم جناب آقای حیاتی بابت تلاشهایت در گدشته برای محصلینی چون من و تلاشهای حال حاضرت برای آبادانی کهنه دیارمان را صمیمانه قدردانم. پیروز و سربلند باشید
چهارشنبه 10 اردیبهشت 1393 19:38
با سلام و خسته نباشید :

صفحه دروج آن عضو فیس بوک نیز به نوبه خود از زحمات و تلاش های چند ساله دهیار محترم تقدیر و قدر دانی مینماید و لازم به ذکر است که برای پیشرفت و عمران و آبادانی هر مجموعه و اجتماعی نیازمند همکاری و همیاری همه عزیزان است . متاسفانه همونطور که ایشان ذکر کردند در حال حاضر نیروی جوان و فعال به صورت دائم در درو حضور ندارند و از آنجایی که درو دارای افراد تحصیل کرده و کارآمد و جواان با غیرت می باشد لذا می توان با برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت زمینه طرح های اشتغالزایی و کارآفرینی و عمرانی را فراهم کرد ...
از جمله پی جویی و اکتشاف ذخائر معدنی که در دست بررسی و مطالعه میباشند و در صورت به نتیجه رسیدن میتوان تاثیرات آن رو مشاهده کرد .
چند معضلی که در حال حاضر زیاد به چشم میرسند :
- وجد و پخش آشغال در همه مناطق درو از جمله دره ها و رودخانه ها .
- خرابی سنگفرش طرح هادی مسیر اصلی ده که توسط پیمانکار گاز رسانی تخریب و دوباره مورد ترمیم قرار نگرفت .
- عدم درختکاری ورودی اصلی روستا از : دیَه دَره تا مَدرسَه وَر که لازم به نظر میرسد .
با تشکر
دروج آن عضو فیس بوک
چهارشنبه 10 اردیبهشت 1393 11:00
با سلام لطفا اسنادی در اختیار دارید اعلام كنید به امید خدا با همت اهالی روستا موافقت مالكان مخالف را جلب كنیم
سه شنبه 9 اردیبهشت 1393 23:31
عالی بود
سه شنبه 9 اردیبهشت 1393 22:28
باسلام خیلی خوب و بجا بود از زحمات شما تشکر میکنیم لطفا کسانی که همکاری نمی کنند وحاضر به دادن اسناد نیستند معرفی کنید تا مردم بشناسند شاید فرجی بشود متاسفانه ما وقتی میخواهیم حرف بزنیم میگوییم درویها فلان وفلانند این در حالی است که خودمان هم دروی هستیم پس همه از یک قوم نیستیم لطفا اسامی اشخاصی که حاضر به همکاری در مورد چت سر و حمام نیستند را اعلام کنید تا شناخته شوند و پسوند درو را به یک نکشند خواهشمندیم نگین که بگم .....ممنومن بخشید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

 استفاده از مطالب و عکسهای این سایت تنها با ذکر عبارت «وبسایت روستای درو» مجاز است.


درباره سایت


روستای درو در 4 کیلومتری شمال غربی شهر کلور قرار دارد.
ارتفاع این روستا از سطح دریا 1590 متر می باشد. این روستا در طول جغرافیائی 48ُ،42 و عرض جغرافیایی 37،25ُدرجه قرار دارد. از نظر موقعیت جغرافیایی کوه آلون آرو در جنوب، کوه آسمه چال در شمال غرب، دیه دره در غرب ، آبه دره در شمال شرق و خانقاه دره در جنوب و جنوب غرب روستا قرار دارند. به نظر می رسد عامل اصلی استقرار جمعیت در روستای درو وجود زمینهای مساعد برای کشاورزی، آب و هوای مناسب و آب فراوان می باشد . به طور کلی منابع غنی آب ، زمینهای مساعد کشاورزی، موقعیت خاص روستا و قرار گیری در کنار راه ارتباطی خلخال _ کلور از عوامل موثر بر شکل گیری و توسعه روستا بوده اند .

فرزند کوچک روستا : مهدی ویسانیان

کارشناس ارشد پژوهش علوم اجتماعی

ارتباط با ما :

پست الكترونیك:

mehdiveisanian@yahoo.com

mehdiderav_2005@yahoo.com

شماره تماس : 09144562684

سامانه پیامکی :

30006106204000

مدیر سایت : مهدی ویسانیان
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
اشعار تاتی
  تعداد اشعار: یازده شعر

  برای انتخاب شعر دلخواه از دکمه قبلی و بعدی (دکمه های کناری) پخش کننده استفاده کنید.
امکانات جانبی