تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی «دروجان» - بحران آب در روستا یا عدم مدیریت مصرف آب...!
پایگاه اطلاع رسانی «دروجان»
«دروجان» پنجره ای رو به تات زبانان شاهرود خلخال
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
نظرسنجی
نظر شما نسبت به عملکرد سایت دروج آن چیست؟

ویدئوها
نویسندگان

چند روزی است که با نزدیکتر شدن به اوج گرما آب شرب روستا در طول شب قطع میشود. پیش بینی میشود با همین روال در چند روز آینده ساعاتی از روز را نیز با قعطی کامل آب مواجه شویم و این مسئله باعث بوجود آمدن مشکلاتی همچون سال گذشته برای اهالی روستا گردیده است و این در حالی است که ما تعطیلات عید فطر ، برگزاری مراسم عروسی و ورود مسافران به روستا را پیش رو خواهیم داشت. این مسئله قطعا مشکلاتی را در روند زندگی روزمره اهالی و مسافران  فراهم خواهد نمود.

حال با این وضعیت کافیست چند دقیقه ای از وقت خود را صرف گشت و گذار در روستا نماید و به وضوح خانه های قدیمی را خواهید دید که خالی از سکنه و تقریبا میتوان گفت مخروبه هستند، اما بوته های کدو، آفتاب گردان ، ذرت و... را خواهی دید که از دیوار خانه سر بر فلک کشیده اند و شاهد صحنه هایی جالب تر از آن خواهید بود و آن آبیاری باغچه ها با آب شربی است  که گاهی خارج از محدوده خانه های مسکونی و در مجاورت آن قرار دارند . بررسی ها نشان میدهد نزدیک به 100 خانوار در روستا روزانه حداقل  نیم ساعت از آب شرب خود را برای آبیاری باغچه ها استفاده می کنند .

 حال با این وضعیت ما نمی توانیم بگویم ما در روستای درو کمبود آب و بحران آب داریم بلکه مسأله اساسی عدم مدیریت و مصرف صحیح آب شرب است و  این مشکل تنها با توجه اهالی به این مهم و پیگیری مسئولین محلی قابل حل خواهد بود .

از تمامی اهالی روستا تقاضا داریم در این روزهای گرم تابستان بجای آبیاری بیمورد و بیفایده بُستان های خود که چیز خاصی نیز از آن برداشت نمی کنند به فکر آبروداری جلوی مهمانان باشیم.

لینک های مرتبط :


نوع مطلب : طرح های زیر بنایی و عمرانی، درو (دیروز، امروز، فردا)، 
برچسب ها : بحران آب، روستای درو، استفاده از آب شرب برای آبیاری باغچه ها،
          
چهارشنبه 1 مرداد 1393
دوشنبه 6 مرداد 1393 01:48
دوست عزیری فرمودند کامنت بنده به دور از شونات دروی است. اینکه شخصی به خاطر تفریح دیگران از ساعت بعد از ظهر تا صبح آب شربش قطع باشد کجایش به دور از ... . مگر ما توهینی به پیر مرد پیر زنان درو کردیم!!!! نگویید بستان‌های درو صرفه اقتصادی دارد که به مضحک می نماید تا منطقی . بستان داری بیشتر جنبه تفریح دارد. تازه اگر صرفه اقتصادی هم داشته باشد نباید با زیر پا گذاشتد حق دیگران باشد. ای کاش درو یک روحانی داشت مانند میرزای شیرازی فتوا می داد گرفتن بستان حرام است !!!!!!!!!!! لطفا اشتباه پدران و مادرانمان را با تعصب بی جا منطقی جلوه ندهیم. برادر عزیز حتی ساعت قطع آب مشخص نیست!!! بستان داران عزیز بستان‌هایشان را آب ندهند اگر مشکل منبع داشتیم آن را هم بر طرف می کنیم.
یکشنبه 5 مرداد 1393 20:41
سلام اقا مهدی عزیز ی
یک سوال از اقای عباسی دارم:

شنیده های ما از درو حکایت از ان دارد که اقایی که انگه لان دارد در پایین محله، مسول اب روستا به او انشعاب و لوله کشی آب داده است درست است این قضیه؟ لطفا پاسخ دهید
یکشنبه 5 مرداد 1393 18:26
سلام آقای ویسانیان شما همیشه از طریق این سایت با قلم رسای خود که شاید آن را از پدربزرگ خودتان مشهدی به ارث برده باشید مطالبی را درج نموده اید که حرف تک تک اهالی روستا بوده است اما در مورد این قضیه آب درو که از نظر بنده شاید مهمترین موضوع و مسأله همه اهالی می باشد و شما به خوبی به این موضوع پی برده اید اما بنظر من شما می بایست به تمام قضایا و جوانب این امر نیز نگاه می کردید و با شفافیت کامل از شما به عنوان یک رسانه که پیگیری مسایل و مشکلات اهالی بر دوش شما می باشد می پرداختید من چند سوال از شما می پرسم :
1)آیا واقعا مشکل اهالی ما استفاده بی رویه از منابع آبی هست؟
2) فرض کنید در فردا روزی تمامی اهالی از آب شرب برای استفاده از آبیاری باغچه ها استفاده نکنند سرریز آب منبع چه خواهد شد ؟
3) همانطور که یکی از دوستان که چند روز پیش به روستا مسافرت داشتند در تماسی تلفنی ابراز داشتند که منبع آب روستا در طول روز سرریز اما دم غروب آب کل روستا قطع می شود دلیل این امر چیست؟
4)چرا هنوز که هنوز است یک سری از خانواده به صورت خلاف و غیر قانونی از لوله کشی و انشعاب های غیر مجاز استفاده می کنند و فلانقلی به ایشان تذکر نمی دهد و اما به پیرزنی که شاید روزانه کمتر از نیم ساعت از آب فاضلاب برای آبیاری ااستفاده می کنند جریمه می نویسد.
5) اگر امکانش هست این بار خواستید دور بزنید کمی با دقت به این ور آن ور نگاه کنید که چه شلنگهایی از کفامله از بالای سر درخانه ها به باغچه های آنطرفی روانه و در جیره مله چه لوله کشی های زیر زمینی غیر قانونی به سمت باغچه ها وجود دارد چرا جلوی آنها گرفته نمی شود ؟
از شما جوان روستا که می دانیم دلسوزانه پیگیر مسایل و مشکلات هستید اگر به جواب سوالات ما رسیدید ما را نیز در جریان بگذارید .
سپاس از شما
یکشنبه 5 مرداد 1393 14:15
قانون واژه ای یونانی و به معنای خط کش است؛ وقتی خط کش معیوب، قانون گذار قانون شکن، و قانون شکن قانونگذار باشد، ایا می توان به بهبود اوضاع امید داشت؟!!!!
یکشنبه 5 مرداد 1393 14:12
سلام
امیر مطلب خاصی نگفته است که بدور از شئونات باشد!
اما سخن او درباره احداث منبع اب، در عین قابل قبول بودن، قابل قبول نیست. و به نظرم، کامنت دروج، تحلیل خوبی در این زمینه ارائه کرده است...
اشکال از دو منظر است؛ هم از نگاه مصرف و هم از نگاه پی گیری مسئولان نسبت به مسائل مربوط به اب روستا...
شنبه 4 مرداد 1393 18:25
با سلام خدمت اقا امیر به نظر بنده این كلمات بدور از شئونات یك دروی است این پیرمردها و پیر زنها گوهر گرانبهایی هستند كه درو با وجود انها معنا پیدا میكند من بشخصه خیلی ناراحت شدم
شنبه 4 مرداد 1393 18:24
در جواب امیر باید بگویم که حرف شما درست؛ اما به بعضی نکات توجه نکردید. درست است که سالهای پیش با وجود جمعیت بیشتر، با مشکل کمبود اب مواجه نبودیم اما از بعد اقتصادی نیز باید به قضیه نگاه کرد-آن سالها، ابهای ابیاری و... بیشتر از زمان فعلی بود؛ و مردم بیشتر بوسیله آنها بستانها را اب میدادند- بعلاوه قسمتی از کشاورزیهای خود را در باغات انجام میدادند- در این برهه که مردم روستا به سمت کهولت پیش می روند، با توجه به عدم امکانات و شرایط برای فعالیتهای اقتصادی در روستا، ایا حق این را ندارند که در گوشه از خانه خود، به میزانی که مصرف شخصی آنان را تأمین کند، کشاورزی کنند-قانون و برخورد با قانون شکنان در صورتی معنا دارد که سه مقوله قانونگذار، قانون و قانون شکن به درستی تعریف شوند-با توجه به شنیده ها،منبع داخل روستا در طول روز سرریز دارد، و منبع بالایی نیز، مشکل دار است- به نظر شما، با وجود اب، احداث منبع جدید، نمی تواند مشکل را حل کند، به وجهی که همه از آن ذی نفع شوند؟!!!
شنبه 4 مرداد 1393 18:20
ممنون.
از این همه بی نظمی در قطع آب کلافه شدیم. مردم روستابا آب شرب بستان آبیاری میکنند!!!!. عجب آشفته بازاری است.!!! مساله ربطی به امکانات کم ندارد ابدا. جمعیت درو چند برابر تعداد فعلی بود منبع آب همین بود و ما مشکل کمبود آب نداشتیم. حالا که جمعیت خیلی کم شده است منبع کم ظرفیت است.!!!!!! آبیاری بستان با آب شرب کار خلاف قانون است.باید جلوی قانون شکنان گرفته شود. لطفا تعصب را بگذاریم کنار و از خودمان شروع کنیم.در این مملکت تا صدای کسی در نیاید مشکلی حل نمی شود. شاید هم حقوق مسولان با افزایش مصرف آب بالا می رود.!!!! به هر حال مسولان باید جوابگو باشند.
شنبه 4 مرداد 1393 08:52
آقا مهدی سلام
این ضرب المثل را شندی كه می گویند
رطب خورده منع رطب چون کند؟"
متاسفانه كار از ریشه خراب است چون اگر سری به همان مسئولان محترم بزنی می بینی كه آنها هم از همین باغچه ها زیبا یا در پشت خانه هایشان دارند یا در خانه های قدیمی شان دارند پس از مردم عادی بهتر از این نباید انتظار داشت
جمعه 3 مرداد 1393 09:28
سلام
شما فقط به یک بعد قضیه اشاره کردید.یک بُعد، بعد مصرف و از سوی مصرف کنندگان است؛ بعد دیگر به مسئولان مربوطه ارتباط دارد.
اگر مصرف کنندگان در مصرف آب صرفه جویی کنند-که حق نیز همین است- مسئولان نیز باید تلاش خود را در مسائل مربوط به آن مانند احداث منبع جدید، تصفیه مناسب و... بذل کنند-اگر مسئولی، امور مربوط به خویش را انجام ندهد و یا به طور ناقص انجام دهد، این امر بذر بی اعتمادی را غرس می کند و می شود آنجه که باید شود...
به امید اینکه مسئولان اب و فاضلاب تدابیر لازم را در جهت احداث منبع بزرگتر، نکات مربوط به آن اتخاذ کنند تا مردم نیز با مشاهده تلاش آنان در احیای این مسئله، به مصرف گرایی گرایش پیدا کنند و مشکل اب در گرمای تابستان مرتفع گردد
پنجشنبه 2 مرداد 1393 14:11
آقا مهدی سلام از شما تشکر می کنم که به این مسئله مهم توجه داشتید یک نکته لازم ذکر است که اگر ما فرزندان از مادران خود یک سال تقاضا کنیم که مادر ما امسال را بستانَ خیار و گوجه نمی خوریم و اگر برای ما این کار را می کنید ما راضی نیستیم و بجای آن در صرفه جویی آب کوشا باشید چه نتیجه ای خواهد داشت و مشکل آنجاست که ما این کار را نمی کنیم
پنجشنبه 2 مرداد 1393 00:08
سلام آقا مهدی

پس این آقایان فلان قلی که در همه جلسات حضور دارند و خود را به عنوان صاحبنظر می دانند تو ده چیکار می کنند یه آب رو نمی تونند مدیریت کنند .
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

 استفاده از مطالب و عکسهای این سایت تنها با ذکر عبارت «وبسایت روستای درو» مجاز است.


درباره سایت


روستای درو در 4 کیلومتری شمال غربی شهر کلور قرار دارد.
ارتفاع این روستا از سطح دریا 1590 متر می باشد. این روستا در طول جغرافیائی 48ُ،42 و عرض جغرافیایی 37،25ُدرجه قرار دارد. از نظر موقعیت جغرافیایی کوه آلون آرو در جنوب، کوه آسمه چال در شمال غرب، دیه دره در غرب ، آبه دره در شمال شرق و خانقاه دره در جنوب و جنوب غرب روستا قرار دارند. به نظر می رسد عامل اصلی استقرار جمعیت در روستای درو وجود زمینهای مساعد برای کشاورزی، آب و هوای مناسب و آب فراوان می باشد . به طور کلی منابع غنی آب ، زمینهای مساعد کشاورزی، موقعیت خاص روستا و قرار گیری در کنار راه ارتباطی خلخال _ کلور از عوامل موثر بر شکل گیری و توسعه روستا بوده اند .

فرزند کوچک روستا : مهدی ویسانیان

کارشناس ارشد پژوهش علوم اجتماعی

ارتباط با ما :

پست الكترونیك:

mehdiveisanian@yahoo.com

mehdiderav_2005@yahoo.com

شماره تماس : 09144562684

سامانه پیامکی :

30006106204000

مدیر سایت : مهدی ویسانیان
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
اشعار تاتی
  تعداد اشعار: یازده شعر

  برای انتخاب شعر دلخواه از دکمه قبلی و بعدی (دکمه های کناری) پخش کننده استفاده کنید.
امکانات جانبی