تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی «دروجان» - مطالب خرداد 1394
پایگاه اطلاع رسانی «دروجان»
«دروجان» پنجره ای رو به تات زبانان شاهرود خلخال
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
نظرسنجی
نظر شما نسبت به عملکرد سایت دروج آن چیست؟

ویدئوها
نویسندگان
بازار هفتگی کلور 

گزارش بازار هفتگی کلور  را  در سایت خلخالیم ببینید.


گزارش از مهدی ویسانیان
لینک های مرتبط :


نوع مطلب : شاهرود، 
برچسب ها : بازار های هفتگی، بازار روزانه، شنبه بازار، کلور مرکز بخش شاهرود،
          
یکشنبه 31 خرداد 1394

آبشار سبیه خانی (آقبلاغ) در روستای لرد بخش شاهرود خلخال و در کوه آق داغ قرار دارد.

[http://www.aparat.com/v/UZk0g]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دروج آن در دامنه این رشته کوه چشمه سارهای فراوانی وجود دارد که مهمترین چشمه این ناحیه که آبدهی قابل توجهی دارد، چشمه سبیه خانی  است.

این چشمه در دامنه شرقی قله مرکزی آق داغ قرار دارد.این چشمه بلافاصله پس از خروج، آبشار بسیار زیبا و با دورنمای جالب و دیدنی و سفیدرنگ تشکیل می‌دهد.
وجود گونه‌های متنوع گیاهی، درختی و علفی در پیرامون این آبشار زیبائی آن را دوچندان می نماید، نزدیکترین راه ارتباطی به این آبشار از طریق یک راه پیاده رو از روستای لرد بخش شاهرود خلخال میسراست.لینک های مرتبط :


نوع مطلب : شاهرود، 
برچسب ها : آبشار سبیه خانی (آقبلاغ) در روستای لرد، روستای درو، شهرستان خلخال، استان اردبیل، جاذبه های طبیعی و گردشگری اردبیل، آبشارهای ایران،
          
شنبه 30 خرداد 1394

لینک های مرتبط :


نوع مطلب : شاهرود، 
برچسب ها : روستای درو، فصل تابستان، فصل امتحانات، کودکان روستا، حس کودکانه،
          
شنبه 23 خرداد 1394

جاده گردشگری خلخال – اسالم که شهرستان خلخال در استان اردبیل را به اسالم در استان گیلان متصل می کند به دلیل برخورداری از شرایط خاص و اقلیم کوهستانی و ترکیب طبیعت جنگلی با دشت، امروز به عنوان رویایی ترین جاده جنگلی کشور شناخته می شود.

دشت شقایق جاده رویایی خلخال به اسالم

دشت شقایق جاده رویایی خلخال به اسالم

دشت شقایق جاده رویایی خلخال به اسالم

دشت شقایق جاده رویایی خلخال به اسالم

دشت شقایق جاده رویایی خلخال به اسالم

دشت شقایق جاده رویایی خلخال به اسالم

دشت شقایق جاده رویایی خلخال به اسالم

دشت شقایق جاده رویایی خلخال به اسالم

دشت شقایق جاده رویایی خلخال به اسالم

دشت شقایق جاده رویایی خلخال به اسالم

لینک های مرتبط :


نوع مطلب : مکانهای دیدنی، 
برچسب ها : جاده خلخال به اسالم، رویایی ترین جاده كشور، روستای درو، دشت شقایق جاده خلخال به اسالم،
          
پنجشنبه 21 خرداد 1394

طرح دهبان و میرآب

آنچه در زیر می‌آید فقط یک طرح پیشنهادی است، تاکید می‌شود که فقط یک طرح پیشنهادی است. دوستان، مسولین محترم و همشهریان عزیز می‌توانند نظرات سازنده خود را برای تکمیل این طرح ارائه کنند.

الف) طرح دهبان:

همچنانکه می‌دانید به دلیل خلوت بودن روستا در ایام پاییز و زمستان، روستای درو هم مانند تعدادی از روستاها و مناطق کم جمعیت کشور ناامن می‌شود و نابسامانی هایی برای خانواده ها ایجاد می‌شود که در سال گذشته شاهدش بودیم. بنابراین برای تامین امنیت روانی، مالی و جانی مردم روستا در فصول پاییز و زمستان و نیز نگهبانی از خانه‌های غیر مسکونی و اموالی که در آنها است، به دو یا سه نفر دهبان یا نگهبانِ ده نیاز است. یعنی از مردم روستا سه نفر برای گشت زنی و نگبهانی از روستا در روستا انتخاب شوند.

تعداد دهبان: سه نفر (تا بتوانند هر کدام شبی یک تا  دو ساعت در روستا گشتی بزنند).

وظیفه دهبان: گشت زدن در روستا به صورت نوبتی و گزارش تخلفات به مسولین (دهبان حق هیچ گونه درگیری و حتی تذکر به شخص مشکوک و خاطی را ندارد، بلکه فقط باید او را شناسایی کرده به مسولین گزارش دهد)

حقوق دهبان: در روستای درو مجموع خانوارهای ساکن و غیر ساکن احتمالاً 200 خانوار میشود، اگر هر خانواده ساکن یا غیر ساکن برای هر سال ( هفت ماه سال از مهر تا اردیبهشت) مبلغ 60 هزار تومان پرداخت کند، به هر دهبان ماهانه میتوان نزدیک 600 هزار تومان ماهانه حقوق پرداخت کرد. البته این هزینه‌ها در مقابل امنیت روانی بسیار ناچیز است.

اهمیت طرح:

              1-    حفظ ارامش روستا. پیرمردان و پیرزنانی که روزگاری کوه و دشت را آباد کردند و درختها کاشنتد و ما امروزه در زیر سایه امن  آن نشسته ایم و یا در زیر آن خانه درست کرده‌ایم، نباید شبها با ترس و لرز در خانه باشند و در کنار غم تنهایی فرزندان، غم ناامنی را هم تحمل کنند و هر دم منتظر حرکات ناجوانمردانه عده‌ای بیکار و معتاد و سارق باشند.

                 2-     ایجاد شغل برای سه نفر از مردم روستا.

               3-    آرامش روانی فرزندان این افراد که در شهرهای دور به سر می‌برند.

              4-    جلوگیری از اتهام بی‌مورد به بعضی افراد سالم و نیز شناسایی افراد ناسالم

 

ب‌)  طرح میرآب

مزارع و باغات روستا امروزه اغلب در حال خشک شدن هستند، چرا که کسی نیست آنها را آبیاری کند و یا به موقع آبیاری کند. باغات «خالیان»، «ویه‌روبار»، «زرنیا» و «مله‌سر» هم کدام تاریخی در پشت خود دارند و امروز  به راحتی در حال نابودی هستند.

پیشنهاد میشود افرادی برای مناطق و باغات مختلف درو در نظر گرفته شود که کلیه کارهای لایروبی و به‌سازی جوی آب و آبیاری باغات را به عهده بگیرد.

تعداد میراب: بیش از سه نفر ( مثلاً برای خالیان و باغات اطراف امام‌زاده دو نفر، برای مله‌سر یک نفر و ...)

وظیفه میراب: لایروبی و به‌سازی جوی آب و آبیاری، و نیز سرکشی به باغات مردم. اگر میرآب در بخشی تخلف کند و باغی را کم آبیاری کند به طوری که اثبات شود او کم کاری کرده است، یا در کارش سستی کند، مسولین امر نظارت خواهند کرد و از حقوقش کسر خواهد شد. این میراب می‌تواند نگهبان باغ هم باشد چون همیشه در باغات در حال آبیاری است و از کلیه رفت و آمدهای مردم خبر دارد.

حقوق میراب: در خالیان و باغات اطراف امام‌زاده بیش از 130 باغ کوچک و بزرگ وجود دارد، اگر هر صاحب باغی فقط 50 هزار تومان برای درست کردن جوی آب و چندین نوبت آبیاری پرداخت کنند، به دو نفر میرآب این منطقه هر ماهی حدود 650 هزار تومان حقوق برای مدت پنج ماه (از اردیبهشت تا شهریور) پرداخت خواهد شد. البته الان گویا هزینه تعمیر جوی آب برای هر باغ بیش از بیست هزار تومان می‌افتد.

در صورت راه اندازی این طرح هیچ باغداری دغدغه آبیاری باغش را نخواهد داشت اگر باغداری نخواهد به این طرح بپیوندد و خودش باغش را آبیاری کند می‌تواند فقط هزینه به سازی را پرداخت کند.

اهمیت طرح:

1-    کمک به حفظ محیط زیست و آبادانی روستا

2-    توسعه اقتصادی روستا

3-    ایجاد حداقل چهار یا پنج شغل

4-     کمک به پیرمردان و پیرزنان روستا

5-    کمک به خانواده‌ی باغدار مهاجر که نه وقت آبیاری دارند و نه آشنایی چندانی با باغداری دارند.

6-    جلوگیری از دعواهای آبیاری و نیز صرفه‌جویی در وقت. چون میراب خودش می‌تواند زمان را مدیریت کند و لحظه‌ای آب را هدر ندهد.

البته این دو طرح هیچ کدام تازه نیستند. در قدیم دشتبان داشتیم که کار نگهبانی از مراتع را به عهده داشت، ولی امروز نگهبان روستا و خانه‌هاست و میراب هم از قدیم وجود داشته است.

این طرح بعد از استقبال مردم و شناخت آسیب‌های آن در جلسه ای عمومی در تهران یا درو رسمی خواهد شد و سپس به مسولین محلی (پاسگاه انتظامی، بخشداری، اداره آب و ...) اعلام خواهد شد تا ضمن حمایت از دهبان و میراب ناظر این طرح باشند.

لینک های مرتبط :


نوع مطلب :
برچسب ها :
          
سه شنبه 19 خرداد 1394
خبرگزاری مهر امروز برای چندمین بار در صفحه اصلی پایگاه خبری خود به  این موضوع مهم اشاره و تاكید كرد:


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دروج آن به نقل از  مهر، روستای «درو» یکی از روستاهای محروم اما با قابلیت گردشگری در منطقه شاهرود شهرستان خلخال در جنوب استان اردبیل است، این روستا به دلیل برخورداری از طبیعت زیبا و بکر به نگین بخش شاهرود شهرت داشته و از قدمت قابل توجهی برخوردار است.

این روستا بعد از روستای گردشگری «اسبو» و قبل از کلور مرکز بخش شاهرود واقع شده و از سمت شرق به کوه و بند تالش (ییلاقات شاندرمن و رضوان شهر) و از غرب از طریق کوه به روستاهای لرد و میانرودان متصل است. زبان مردم این روستا تاتی از زبانهای قدیمی ایرانی شمال غربی است.

روستای درو همواره با دارا بودن آداب و رسوم کهن و آئین های سنتی و مذهبی خاص از جمله «پیله چله» و «ولیه چله» مختص شب یلدا و نیز صنایع دستی اصیل نظیر بافت جوراب پشمی و پاتانی در طرحها و رنگهای چشم نواز از روستاهای گردشگری جنوب استان اردبیل محسوب شده و در بین گردشگران جذابیت چشمگیری دارد.

علاه بر این، روستای درو بافت و معماری ویژه داشته و دارای آثار تاریخی با قدمت چند صد ساله است که به قابلیت و ظرفیتهای گردشگری و نیز زیبایی آن می افزاید، حمام قدیمی و ۱۵۰ ساله درو یکی از این آثار تاریخی است. اثری که به دلیل بی توجهی هم اکنون در آستانه تخریب کامل قرار دارد.

اثری که ناملایمات را بر دوش می کشد....


گزارش كامل خبر >>>                                          

لینک های مرتبط :


نوع مطلب : مکانهای دیدنی، درو در خبرگزاری ها، 
برچسب ها : خبرگزاری مهر، روستای درو، شهرستان خلخال،
          
دوشنبه 18 خرداد 1394

گردهمایی درویها ، دیروز صبح در حرم مطهر امامزاده سید حمزه (ع) درو  با حضور و استقبال پورشور همشهریان و مسئولین شهرستانی، آقای رستمی ریاست محترم اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان خلخال ، آقای کنعانی بخشدار شاهرود، آقای محمودی فرمانده پاسگاه شاهرود و آقای سید غنی نظری از مدیران دانشگاه اقتصاد تهران و کاندیدای دوره های قبل شهرستان خلخال برگزار شد. البته جای برخی از مسئولین شهرستان در این جمع خالی بود.

این مراسم با تلاوت آیاتی از قرآن کریم توسط صابر گلستانی  آغاز شد.مجری برنامه حاج آقا شفیعی  از همشهریان بزرگوار ما بودند که با زبان شیرین تاتی ضمن خیر مقدم گویی به میهمانان از اهمیت و برگزاری چنین برنامه هایی  در جهت ایجاد وحدت و همدلی در میان اهالی گفتند.

در ادامه شعری توسط آقای فردوس یزدانپناه  که یکی از فرهنگیان  و شاعران برجسته روستا در وصف میلاد امام زمان عج و مادر  قرائت شد. و سپس حجت‌الاسلام محمدی از روحانیون بزرگوار دروی مقیم قم ، با اشاره به اینکه بقاع و امامزاده‌ها مکانی امن برای رسیدن انسان به آرامش است، اظهار داشت: مزار امامزادگان در سراسر ایران از جمله کانون‌های معنوی در اسلام به شمار می‌رود و منشأ خیر برای مردم است. و سپس حاج آقا شفیعی به مناسبت میلاد امام زمان عج مولود خوانی کرده و حالی دوباره به مجلس می بخشد .

در ادامه آقای گلستانی به عنوان دبیر اجرایی این برنامه و هئیت امناء امامزاده جهت ارائه گزارش و بیان نیاز های مورد نظر در جهت تسریع روند بازسازی امامزاده و افتتاح طرح در سال آتی به ارائه  گزارش پرداختند و در ادامه افزودند تا به امروز پیشرفتی  70 درصدی و نزدیک به 550 میلیون تومان برای بازسازی امامزده هزینه شده است .

در ادامه به افرادی که نام هایشان مهدی ، روح الله بود و افرادی که در جهت بازسازی حرم مطهر در سال گذشته فعالیت های خوبی داشته اند با اهدای لوح و جایزه تقدیر و تشکر گردید.

پایان بخش برنامه جمع آوری برگه های پخش شده در میان حضار بود که در این برگه های عزیزان مبلغ اهدایی و کمک مد نظر خود را جهت باز سازی حرم مطهر مشخص کرده بودند و بعد از نماز جماعت و صرف نهار برنامه به اتمام رسید.

در ادامه از تمامی عزیزانی که در زمینه تدارکات وهرچه بهتر اجرا شدن این برنامه نقش داشتند نهایت سپاس و تقدیر و تشکر را داریم.

 

گزارشی از این گردهمایی در یكی از وب سایت ها برای ما جالب بود كه بدون شرح شما عزیزان را نیز دعوت به این گزارش می نماییم.

یدون شرح از این لینك دیدن نمایید:   http://usefi8jin.com/?p=4324

لینک های مرتبط :


نوع مطلب : همیاران فرهنگی- عمرانی روستای درو، 
برچسب ها : روستای درو، کمک خیرین در جهت بازسازی امام زاده، امامزاده سید حمزه درو،
          
شنبه 16 خرداد 1394
دیروز غروب جلسه ای در خصوص طرح آبیاری تحت فشار منطقه مله سر در محل مسجد جامع روستای درو با حضور اهالی و زمین داران منطقه برگزار گردید که صورتجلسه آن بدین شرح می باشد. 

لینک های مرتبط :


نوع مطلب :
برچسب ها :
          
شنبه 16 خرداد 1394

آبشار نره گر روستای اسبو از توابع بخش شاهرود شهرستان خلخال در فاصله 25 کیلومتری جنوب شرق خلخال و در نزدیکی روستای اسبو واقع شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دروج آن این آبشار در نهایت زیبایی، از یک چشمه پرآب سرازیر شده پس از سیراب کردن باغات روستای اسبو، به رودخانه شاهرود می ریزد، این آبشار با حدود نیم ساعت پیاده روی از روستای اسبو قابل دسترسی است. دره زیبای اسبو با تنوع گیاهی بالا دارای آبی خنک و گوارا است.

رودخانه شاهرود دومین رود بزرگ شهرستان خلخال است که از دامنه های غربی کوه های بردکوه داغ و سیر گلی در تالش سرچشمه گرفته و پس از گذشتن از روستاهای خمس، اسکستان، اسبو، درو، کلور، شال و دیز سرانجام به قزل اوزن ملحق می شود.


لینک های مرتبط :


نوع مطلب : شاهرود، 
برچسب ها : روستای درو، آبشار نره گر اسبو، آبشارهای ایران، روستای اسبو،
          
دوشنبه 11 خرداد 1394

 استفاده از مطالب و عکسهای این سایت تنها با ذکر عبارت «وبسایت روستای درو» مجاز است.

( کل صفحات : 2 )    1   2   
درباره سایت


روستای درو در 4 کیلومتری شمال غربی شهر کلور قرار دارد.
ارتفاع این روستا از سطح دریا 1590 متر می باشد. این روستا در طول جغرافیائی 48ُ،42 و عرض جغرافیایی 37،25ُدرجه قرار دارد. از نظر موقعیت جغرافیایی کوه آلون آرو در جنوب، کوه آسمه چال در شمال غرب، دیه دره در غرب ، آبه دره در شمال شرق و خانقاه دره در جنوب و جنوب غرب روستا قرار دارند. به نظر می رسد عامل اصلی استقرار جمعیت در روستای درو وجود زمینهای مساعد برای کشاورزی، آب و هوای مناسب و آب فراوان می باشد . به طور کلی منابع غنی آب ، زمینهای مساعد کشاورزی، موقعیت خاص روستا و قرار گیری در کنار راه ارتباطی خلخال _ کلور از عوامل موثر بر شکل گیری و توسعه روستا بوده اند .

فرزند کوچک روستا : مهدی ویسانیان

کارشناس ارشد پژوهش علوم اجتماعی

ارتباط با ما :

پست الكترونیك:

mehdiveisanian@yahoo.com

mehdiderav_2005@yahoo.com

شماره تماس : 09144562684

سامانه پیامکی :

30006106204000

مدیر سایت : مهدی ویسانیان
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
اشعار تاتی
  تعداد اشعار: یازده شعر

  برای انتخاب شعر دلخواه از دکمه قبلی و بعدی (دکمه های کناری) پخش کننده استفاده کنید.
امکانات جانبی