تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی «دروجان» - مطالب آذر 1394
پایگاه اطلاع رسانی «دروجان»
«دروجان» پنجره ای رو به تات زبانان شاهرود خلخال
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
نظرسنجی
نظر شما نسبت به عملکرد سایت دروج آن چیست؟

ویدئوها
نویسندگان
یادش بخیر گرمه کرسی ، پته چندر ، گیزر ، کدو ، گندم و برنج و مرجو برشته ، پشارده در کنار شادی ، خنده و دل شاد و پیله تران و نقل و چیستان .مراسم شب یلدا یا شب چله همچون تمام نقاط ایران در روستای درو نیز برگزار می شود و با توجه به برگزاری ۵۰۰۰ ساله ی این مراسم در ایران،عمر برگزاری این مراسم در این روستا نیز به درازای زمان سکونت در این محل است.آیین شب یلدا از دیرباز در دو شب متوالی باعناوین شب" پیله چله"،و" ولیه چله "برگزار می‌شده و خویشان و دوستان سفره‌ای از مهر را می‌گشودند و از هر دری سخنی می‌گفتند.یكی‌ازآیین‌های ویژه یلدا،دیدار بزرگان و سالخوردگان فامیل بوده‌ است.
در شب‌های چله افراد فامیل در همایشی صمیمی دور كرسی چوبی جمع می‌شدند و به قصه‌های بزرگترها گوش می‌دادند معمولا اهالی روستای درو  به مهمانی منزل بزرگترها  می روند و با آجیل شب چله که تشکیل شده از کشمش،نخودچی،گندم  جو عدس و برنج برشته یا بوداده ، مغز گردو،بادام ، تخمه کدو ، قیسی ، سنجد  و کدو ، چغندر و... پذیرایی می شوند.زنان و دختران روستا در گرگ و میش شب‌های چله در تكاپو و هیجانی خاص ملزومات غذا و تنقلات ویژه این شب را مهیا می‌كردند وبرای گذران ساعات خوش در كنار فامیل لحظه شماری می‌كردند.آنان درسینی‌های قدیمی مسی درفضای دوده‌گرفته آشپزخانه‌های قدیمی،انواع میوه و تنقلات به ویژه سیب،گندم بوداده همراه با شاه دانه،کدو حلوای پخته شده،چغندر پخته،انگور،تخمه نخودچی كشمش،و گردو بادام را مهیا می‌كردند.دراین شب استثنایی پس از صرف شام و خواندن دعای شكر درپای سفره،همگان در كنار هم،از شادی‌ها و غم‌ها،موفقیت‌ها،اعتقادات،امیدها و بیم هاشان می‌گفتند.بزرگترها و ریش سفیدان فامیل در این شب علاوه بر خواندن برخی از اشعار محلی و خاطرات و داستان‌های كهن ایران زمین را برای اعضای خانواده نقل می‌كردند . یکی دیگر از مراسم های این شب بردن "چله خانچه " برای نوعروسان از طرف خانواده داماد می باشد که درسینی های بزرگ مسی با تزئین خاصی وسایل مورد نیاز این شب و لباس گرم و زمستانی برای عروس برده می شود . و در منزل عروس بعد از مراسمی خاص از مهمانان با تنقلات این شب  پذیرایی خواهد شد.  در شب یلدا،بزرگترها با كودكان هم بازی می‌شدند،"گل یا پوچ" بازی و ...از جمله بازیهایی است كه در شب چله با مشاركت همه اعضای خانواده رواج داشت.این آیین تا حدود ۱۵ تا ۲۰ سال پیش به شكلی فرا گیر وجود داشت اما اكنون به ندرت می‌توان چنین جلوه‌هایی را به چشم دید.حضور کلیه اعضا خانواده و فامیل محیطی صمیمی ولذتبخش وخاطره انگیز را فراهم می كرد كه شاید بسیاری ازعزیزانی كه با خواندن این متن به یاد آن روز ها می افتند در كنار یاد آوری سختی ها با حَسرت و حِسی لطیف از آن یاد كنند.لینک های مرتبط :


نوع مطلب : آیین های سنتی مذهبی، 
برچسب ها : شب چله، شب یلدا، روستای درو، فرهنگ تات،
          
دوشنبه 30 آذر 1394

لینک های مرتبط :


نوع مطلب : تصاویر ورزشی، 
برچسب ها : قله دارآباد، البرز جوان،
          
جمعه 27 آذر 1394

ساعت 8:30 صبح بعد از 8 ساعت خستگی راه تهران به سمت خلخال بالاخره به روستا رسیدیم. آسمان روستا صاف و ابری اما سوز شدیدی داشت. رَمه شیری هم داشت روانه کوه می شد از قرار معلوم به سمت اسکله ور می رفت و بعد از یک احوالپرسی کوتاه و مختصر با آقا شیری و چند نفر دیگر از همشهریان مسیر را به سمت خانه ادامه دادم. 

در مسیر درو دیوار خانه های اطراف طوری من را نگاه می کردند که انگار اصلا من را نمی شناسند و شاید هم آنها من را می شناختند و من با انها غریبه بودم. وقتی که جلوی در رسیدم دستانم کامل یخ زده بود و نای در زدن نداشت.

بعد از کمی استراحت و گرم شدن کنار بخاری گازی خواستم از خانه بیرون بزنم که مادرم گفت: بَله جان کرا کاشی الان برون دَه هیشکی نی الان کورهَ قو نی پَر نزه، که در همین حین پدرم برگشت و در جواب مادرم گفت زنک چه واجی خردن بدار بشو ایکه اشته را بگرده ای هوایی عوض آکره بعد مادرم گفت پس اشته کلاه پِنه بش.

از آرشیو 1393

                                                                                  بقیه داستان در ادامه مطلب...
ادامه مطلب


لینک های مرتبط :


نوع مطلب : درو (دیروز، امروز، فردا)، 
برچسب ها : روستای درو،
          
چهارشنبه 25 آذر 1394


سلام مجید آقا
(( همیشه خیلی زود ، دیر می شود. ))
انگار همین دیروز یا چند روز پیش بود که در سرمای طاقت فرسای زمستانهای سرد آن روزها ، پدران به ناچار همیشه غایب این فصل روستا ، هیچ وقت نگران گرمای کلاسهای درس کودکان خود نبودند ، چرا که با وجود شما که همواره گرما بخش مدرسه ها بود ، جایی برای دلواپسی و تشویش باقی نمی ماند .
مجید آقا
امروز محصلین همه دورانهای این دیار ، خاطرات تلخ و شیرین با تو بودن را مرور می کنند و بر هر زبانی یادی از تو جاریست . شوخ طبعی هایت در نمایشنامه « از نیمه شب پارسال تا نصفه شب امسال » آن روزهای بهمن ماه و یا پینک پنگ بازی کردنهای آنچنانی تو در مدرسه با چاشنی خنده و طنز که صد البته برای شادی دیگران بود ، همواره در ذهن ها باقی خواهد ماند .  کودکان دیروز این دیار ، شاید مردان بی وفای امروز روزگار باشند ، ولی اطمینان داشته باش که همه درس خوانده ها و درس نخوانده های درو از تو سپاسگزارند چرا که در مکتب هیچ استادی درس ناسپاسی یاد نگرفته اند .
مجید آقا
نگرانت نیستیم ، چون می دانیم و یقین داریم که در این شبهای بسیار سرد زمستان که شاید اندکی شبیه زمستانهای آن روزها باشد ، خانه قبرت گرم است ، البته از گرمای نفسهای هزاران هزار آمرزش و دعای رحمتی که کودکان و دوستان کوچک دیروزت ، از قلب و زبان خود نثار و بدرقه راه بی بازگشت تو کرده اند .
واقعا چرا (( همیشه خیلی زود دیر می شود ؟ ))
روحت شاد مجید آقا ، با احترام فردوس هوشیار

دانلود آهنگ گلچهره استاد شجریان
لینک های مرتبط :


نوع مطلب : یادمان ها، 
برچسب ها :
          
چهارشنبه 25 آذر 1394

اردبیل - ایرنا- رییس اداره اوقاف وامورخیریه خلخال گفت: با ساماندهی ونوسازی امامزادگان وبقاع متبرکه گردشگری مذهبی دراین شهرستان رونق گرفته است .

حجت الاسلام جواد میرزایی روز شنبه درآیین عزاداری سالرروزشهادت امام رضا(ع) افزود: درسال های اخیربا اجرای پروژه های عمرانی گردشگری ،مذهبی وبازسازی ونوسازی بنای امامزادگان وبقاع متبرکه تعداد گردشگران دراین اماکن به طورقابل توجهی افزایش یافته وگردشگری مذهی درخلخال رونق گرفته است .
وی از درحال اجرا بودن چند طرح وپروژه گردشگری مذهبی درمناطق مختلف خلخال خبرداد وافزود: طرح مجتمع توریستی - رفاهی بقعه امامزاده سید دانیال (ع) شهرخلخال پروژه ، توسعه فضای بقعه سید احمد معراجی درروستای سفید آب بخش خورش رستم، نصب ضریح وآینه کاری بقعه امامزاده سید ابراهیم (ع) درروستای هدف گردشگری خمس ازتوابع بخش مرکزی وساخت مجتمع تجاری - خدماتی کره عرش محله قاضیلرشهرخلخال ازجمله پروژه ها وطرح های عمرانی درحال اجرا می باشد که درراستای توسعه صنعت توریسم مذهبی دراین شهرستان عملیاتی شده است .

متن کامل خبر از سایت ایرنا   >>>>>>>>>>>>>>


پانویس مدیر سایت

صرفا جهت اطلاع ریاست محترم اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان خلخال+  هیأت امناء امامزاده سید حمزه (ع) درو 

روز گذشته متن فوق در خبرگزاری ایرنا مبنی بر رونق گردشگری مذهبی با سازماندهی بقاع متبرکه شهرستان از جانب حجت الاسلام جواد میرزایی ریاست محترم این اداره منتشر شد و ایشان، از در حال اجرا بودن چند طرح و پرروژه گردشگری و مذهبی در سطح شهرستان نام بردند که متاسفانه نام طرح بازسازی امامزاده سید حمزه (ع) درو در بین این طرح ها دیده نمی شود و این در صورتی می باشد که و آن نهاد محترم نیز در جریان روند کار بازسازی امامزاده درو واقف بوده و در گردهمایی خرداد 1392 فرماندار وقت جناب آقای هوشنگ محمدی از بقعه امامزاده سید حمزه (ع) که با همت اهالی که بازسازی آن روبه اتمام است به عنوان چهارمین مرکز گردشگری و مذهبی شهرستان یاد کرده بودند.بنابر این نادیده گرفتن این مرکز گردشگری زیارتی در بین لیست امامزاده گان با این هدف اصلا شایسته نمی باشد.


لینک های مرتبط : گردشگری مذهبی درخلخال رونق گرفت، دومین گردهمایی بزرگ درویها امروز برگزار شد،


نوع مطلب : درو (دیروز، امروز، فردا)، 
برچسب ها : رییس اداره اوقاف وامورخیریه خلخال،
          
یکشنبه 22 آذر 1394

منظومه پلنگا (3)

دریافت فایل صوتی پلنگا (3)

پلنــگاه تــه یـوزه‌چینی ویـــرر آ               بره دله، یوز پچــینی، ویرر آ

روئه آچینی کریــمان جمـــعه‌یان              پچینی مان مَنـده گلَه ملَه یان

کَنه رَز و یــوزه‌رَچـــه، خـالـیـان               وزمَه بنـــان و زَنیـا، پِــشیان

چالَه چــالان و لــوجه و آسیـــابر             گَنجه‌یو ویــه روبار و ملَه سر

آدم دبین ام رزان کو، پشت به پشت            پلنگاه! هنده آدمان کی بکشت

الان بشم، بین اَوَره کَس برآ

خالیانه ته پتاری، سَس برآ

 

برای ترجمه فارسی شعر و آوانویسی آن به لاتین، کیلک کنید.

 

دریافت فایل صوتی پلنگا (2)>>>>

دریافت فایل صوتی پلنگا (1) >>>

 

لینک های مرتبط : وَیران: وبلاگ دکتر سبزعلیپور،


نوع مطلب : اشعار دکتر جهاندوست سبزعلیپور، شعر و متن تاتی، ویدنوها و موسیقی‌ها، فرهنگ و ادب، 
برچسب ها : شعر تاتی، جهاندوست سبزعلیپور، روستای درو، منظومه پلنگا،
          
جمعه 20 آذر 1394

بسم الله الرحمن الرحیم

 

نقش ژئوپلیتیک در روابط ایران و ترکیه/دکتر کیومرث یزدان پناه درو*عضو هیأت علمی دانشگاه تهران

 

در دنیای امروزی کشورها و ملتها و دولتها و حکومت ها ، برای هر اقدام و حرکت و حرف خود باید حساب و کتابی داشته باشند.دنیای متحول شده امروزی ، فرصت زیادی را برای جبران اشتباهات در اختیار قرار که نمی دهد هیچ، بلکه اگر اصل فوق مورد توجه قرار نگیرد، چه بسا که هزینه های گزافی را به همراه داشته باشد.این مسئله در روابط کشورهایی که از سابقه متعدد تاریخی سیاسی و از همه مهمتر موقعیت خاص ژئوپلیتیکی برخوردارند، بیشتر خود نمایی می کند. ایران به نوعی ژئوپلتیک قدرت و سیاست در منطقه را تحت سلطه خود دارد.تروریسم و خلافت های خودسر و نوظهور غیر متعارف و غیر استاندارد باعث  که رقابت های ژئوپلیتیک و ایدئولوژیک بین بازیگران منطقه ای و فرامنطقه ای یعنی روسیه، ایران، ترکیه و آمریکا به اوج خود برسد و ائتلافهایی مغایر با اساس ژئوپلیتیکی این مناطق حساس ژئواستراتژیک شکل بگیرد باید اعتراف کرد که حقیقتأ در 250 سال اخیر سه منطقه اورآسیا-قفقاز،منطقه جنوبغرب آسیا و خلیج فارس ومنطقه خاورمیانه این چنین شرایطی را با همه پیچیدگی های تاریخی سیاسی و جغرافیایی خود طی نکرده است بخشی از رفتارهای ترکیه متأثر از شرایط سخت ژئوپلیتیکی این کشور است.موقعیت ژئوپلیتیکی ترکیه به گونه ای است که این کشور را در سه راهی تردید جهانی قاره ای و منطقه ای قرار اده است. علاوه بر این دشواریهای داخلی و قومیتی نیز به محدودیت های رفتاری ترکیه بیشتر دامن می زند.این کشور بنا به دلایل متعدد ژئوپلیتیکی نمی تواند بازیگر مستقلی باشد و این محدودیت ها باعث شده تا ترکیه دست به کدهای وابسته ژئوپلیتیکی بزند.نگته اساسی در اینجاست که این کدها هیچ وقت مطابق میل آنکارا عمل نمی کنند. لذا بنا بر این دلیل مهم ژئوپلیتیکی ، می توان به شرح ذیل رفتارهای ترکیه در روزهای اخیر بویژه در مواجهه با ایران و روسیه مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.

  بقیه مطلب در ادامه مطلب ...ادامه مطلب


لینک های مرتبط :


نوع مطلب : بین الملل، 
برچسب ها : نقش ژئوپلیتیک در روابط ایران و ترکیه/، دکتر کیومرث یزدان پناه، کارشناس مسایل اسیا،
          
جمعه 20 آذر 1394

اعضا اسدالله وحدت درو از مداحان و عاشقان اباعبدالله حسین (ع)  در آستانه ایام رحلت رسول اکرم (ص) به بیماران نیازمند اهدا شد.


اسدالله وحدت درو  59 ساله  از درویی های مقیم ساکن تهران طی چند روز گذشته در اثر سکته در بیمارستان امام حسین (ع) تهران پذیرش شد و در بخش مراقبتهای ویژه این بیمارستان تحت درمان قرار گرفت .و پس ازتایید مرگ مغزی این بیمار توسط پزشکان بیمارستان امام حسین (ع) ،شب گذشته با انتقال به بیمارستان مسیح دانشوری و  با رضایت خانواده این مداح، کلیه ها و کبد  جداسازی و برای اهدا به بیماران نیازمند اهدا شد .

تشییع جنازه مرحوم وحدت  فردا چهارشنبه  18 آذر ساعت 8:30  صبح مقابل درب حسینه حضرت علی اکبر (ع) درویهای مقیم تهران واقع در میدان بهارستان خیابان صفی علیشاه کوچه صف،  وسیله ایاب ذهاب به سمت بهشت زهرا آماده می باشد .

لینک های مرتبط :


نوع مطلب : خلخال و خبرهای مربوط به آن، 
برچسب ها : اهدا عضو، اهدا زندگی،
          
سه شنبه 17 آذر 1394

برف که ببارد روستا زیباتر می شود و کشاورزان خوشحال تر


جهت تماشای تصاویر بیشتر بر روی یکی از عکس های بالا کلیک نمایید.

لینک های مرتبط :


نوع مطلب : طبیعت پاییزی، 
برچسب ها : روستا زیباست، برف، پاییز،
          
یکشنبه 15 آذر 1394

 استفاده از مطالب و عکسهای این سایت تنها با ذکر عبارت «وبسایت روستای درو» مجاز است.

( کل صفحات : 3 )    1   2   3   
درباره سایت


روستای درو در 4 کیلومتری شمال غربی شهر کلور قرار دارد.
ارتفاع این روستا از سطح دریا 1590 متر می باشد. این روستا در طول جغرافیائی 48ُ،42 و عرض جغرافیایی 37،25ُدرجه قرار دارد. از نظر موقعیت جغرافیایی کوه آلون آرو در جنوب، کوه آسمه چال در شمال غرب، دیه دره در غرب ، آبه دره در شمال شرق و خانقاه دره در جنوب و جنوب غرب روستا قرار دارند. به نظر می رسد عامل اصلی استقرار جمعیت در روستای درو وجود زمینهای مساعد برای کشاورزی، آب و هوای مناسب و آب فراوان می باشد . به طور کلی منابع غنی آب ، زمینهای مساعد کشاورزی، موقعیت خاص روستا و قرار گیری در کنار راه ارتباطی خلخال _ کلور از عوامل موثر بر شکل گیری و توسعه روستا بوده اند .

فرزند کوچک روستا : مهدی ویسانیان

کارشناس ارشد پژوهش علوم اجتماعی

ارتباط با ما :

پست الكترونیك:

mehdiveisanian@yahoo.com

mehdiderav_2005@yahoo.com

شماره تماس : 09144562684

سامانه پیامکی :

30006106204000

مدیر سایت : مهدی ویسانیان
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
اشعار تاتی
  تعداد اشعار: یازده شعر

  برای انتخاب شعر دلخواه از دکمه قبلی و بعدی (دکمه های کناری) پخش کننده استفاده کنید.
امکانات جانبی